caroslovnik

Vytlačiť

Stetoskop

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - StetoskopStetoskop je zvláštny lekársky prístroj. Používa sa na počúvanie činnosti srdca pacientov. Zložený je z takzvaného „mikrofónu“, ktorý sa kladie pacientovi na hrudník a z gumovej hadice, ktorá vedie zvuk rovno do slúchadiel. Každý správny lekár nosí stetoskop hrdo okolo krku, namiesto náhrdelníka.

Prvý stetoskop zostrojil francúzsky lekár René Laënnec, dobrý kamarát Mišovho dedka. Ak sa dedko dobre pamätá – bolo to v roku, ihahááj, 1816. Osobne mu pomohol zhotoviť ho z dreva.

Veď nečudo, že boli kamaráti, však i dedko sa stal lekárom-vynálezcom tiež, vymyslel domáci stetoskop! A-ha! Parádisko!

Stalo sa to takto:

Mišo sa denne sťažoval na to, že mu srdce ráznejšie tlčie, keď uvidí susedku Katku. Nevedel odhadnúť prečo, nuž poprosil dedka o pomoc. Ten, keďže bol trochu hluchý, prišiel na geniálnu ideu – stočil noviny do valca, priložil Mišovi na hruď a načúval. Tým spôsobom mohol lepšie počuť, čo hovorí Mišovo srdce. Diagnóza bola jednoznačná – Mišo je zamilovaný!
 
„Hííí!“ Mišo ohromene zhíkol, skočil na rovné nohy a ihneď cválal za Katkou nadávať jej, že kvôli nej ochorel!

„Katááá, toto ti neodpustím!“

Dedko si, celý pyšný, spokojne sadol do kresla, vyložil nohy na taburetku a ovinul noviny okolo krku.

„Ako je dobre mať lekára v dome...“

Vytlačiť

Robot

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - RobotRobot je stroj, čiže automatické zariadenie, ktoré samostatne vykonáva určitú prácu namiesto človeka. Je to sen každého skutočného leňocha.

Slovo robot vymyslel známy český spisovateľ Karel Čapek, keď sa mu naaaozaj nechcelo nič robiť. Vylihoval pod stromom, upíjal si z citronády a uvažoval o tom, aké by to bolo super, keď by niekto iný napísal jeho novú knihu. Inšpirovaný slovenským slovom ,,robota“ dostal nápad, že by to mohol byť práve robot! Stalo sa to v roku 1920, keď opravdiví roboti vlastne ešte ani nejestvovali.

O mnoho rokov neskôr, navlas ako Karel, pod stromom v záhrade vylihovali Mišo a Paľo.

„Bolo by super,“ premýšľal Mišo, „keby tieto jablká zozbieral niekto iný namiesto nás.“

„Potrebujeme robota!“ skonštatoval Paľo.

„To je nápad! To je ono! Poďme si vyrobiť robota!“

Ako tak ležali, začali spočítavať, čo všetko potrebujú na jedného robota: vedro bude hlava, to je v šope, hrniec bude driek, to nájdu v kuchyni, z metly zhotovia ruky a nohy a huráááá – už to takmer majú!

Vytlačiť

Predátor

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - PredátorPredátor je živočích, ktorý sa živí dravým spôsobom. Lovom. Zvyčajne pradie ako mačiatko v chládku akéhosi stromu, ale keď pocíti hlad, v okamihu sa mení na hrôzostrašného leva! Vytasí pazúry, zatrasie hlavou a zrúkne tak silne, že i chládok spod stromu ufujazdí od strachu!

Aj keď ich väčšina žije ďaaaleko, ďaaaleko od Mišovej ulice – v tropických pralesoch, predátorov vlastne možno stretnúť všade! Íha!

Napríklad taká sova, ba dokonca i pavúk, sú tiež predátormi.

Spoločné je pre nich to, že na lov sa vyberú, len keď im škvŕka v žalúdku. Prázdny žalúdok je dňom smútku predátorových obetí. Každá myška to dobre vie, práve preto sa i skrýva v myšacej diere.

Vytlačiť

Origami

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - OrigamiMišov otec sa rozhodol vylíčiť kuchyňu – hneď, ako mu to rozkázala Mišova matka. S nevídanou radosťou zložil nedočítané noviny a začal ich mrzuto prevracať, húžvať a krkvať, až sa z nich stala papierová čiapka podobajúca sa loďke. Nastokol si ju na hlavu a zazrel na Miša, ktorý obskakoval okolo neho:

– Zázrak! Mágia! Ako si urobil tú čiapku? – vyzvedal sa Mišo udivene.

– To je origami. Staré japonské umenie skladania papiera.

– Origami? – nemohol sa vynačudovať Mišo.

– Ide o umenie tvarovania papiera rôznym skladaním a prehýbaním. Legenda hovorí, že každému, kto poskladá tisíc papierových žeriavov do venca, sa splní jedno želanie.

– Nádhera! Poďme urobiť taký venček. Splní sa nám želanie!

Vytlačiť

Nemohra

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - NemohraNemohra je divadelný spôsob vyjadrovania bez použitia hlasu. Volá sa ešte i pantomíma. Herec namiesto toho aby hovoril, city vyjadruje výrazom tváre a pohybom. Je to ideálne pre tých, čo si nemôžu zapamätať text. Ani len vetu.

Nemohru často vidieť i v cirkuse. Každý klaun ju ovláda. Potkne sa o vlastnú nohu a už je z toho divadielko.

Mišo klaunom, samozrejme, nie je. No hercom, to už áno. Odvtedy, čo so školou pozeral divadelné predstavenie, všimol si, ako dievčence žmurkajú na hercov. Všetko mu bolo jasné – musí sa stať hercom tiež!

Ihneď si kúpil tmavé okuliare. Zmenil účes a chôdzu. Vykračuje si gracióznejšie ako manekýn. Noha pred nohu. Zmenil si i hlas. Teraz rozpráva akoby cez nos:

– Tch, tch, tch...

Ešte jedna maličkosť a už je aj z neho úplná celebrita.

Každý správny herec musí mať pri sebe krásku. Pravdaže, bude to Katka! A žiadna iná! A celá škola o tom musí vedieť. Ako inak?

Okamžite na chodbe zoskupil spolužiakov.

– Tch, tch, tch... – upravil si účes, – vidíte tam Katku?

Všetci pozreli v Katkinom smere.

– Teraz budete mať privilégium pozorovať, ako ju najpôvabnejší herec z našej školy okúzli svojím šarmom, – zdôraznil plný sebadôvery.

Vytlačiť

Narcis

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - NarcisMišo má nový účes. To svet ešte nevidel. Tak perfektne upravený, že sám sebe tlieskal od radosti. Samozrejme, k novému účesu sa hodia i nové šaty. Okamžite uchmatol otcove sviatočné. Trochu ich vylepšil nožnicami a už aj boli natoľko ohromujúce, že by i módnym návrhárom vyrazili dych.

Potom presvedčil dedka, aby mu požičal foťák. Chce sa, vraj, zaoberať umením. Samozrejme, fotil iba seba: Mišo stojí pred zrkadlom, Mišo sedí v kresle, Mišo kradne jablká...

Fotky ukazoval všetkým:

– Pozri, aká nádhera, aká obrazotvornosť.

– Aha! Znamená TY mi kradneš jablká – zreval sused Paľo, keď uvidel fotku z jeho záhrady. Ihneď ho začal naháňať.

– Primitív! Nerozumie umeniu! – vyvreskoval Mišo, kým prekonával svetový rekord v behu.

Vytlačiť

Meteorológ

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - MeteorológMeteorológia je veda, ktorá skúma ovzdušie Zeme – atmosféru. V nej prebieha tvorba počasia. Na základe jej výskumu, meteorológ predpovedá aké bude počasie. Podobá sa tak trochu čarodejníkovi, ktorý pozeraním do sklenenej gule predvída budúcnosť.

Mišov dedko je meteorológ. Asi najdokonalejší v dedine. Stále, keď ho bolí pravé koleno, namrzene hundre:

– Bude pršať!

Keďže figliar Mišo o tom vie, rozhodol sa Paľovi prezradiť svoj geniálny plán. Zapríčiní zajtra takú búrku, že do školy nikto nepôjde!

– Ale ako? – škrabal sa Paľo za uchom, – zajtra predsa máme kontrolnú úlohu...

Rozpovedal mu, že dedko hundre od rána. Pršať bude istotne. No večer, keď dedko zadrieme pred obrazovkou, klepne ho k tomu ešte dvakrát do toho boľavého kolena. Tak silne mu zatreští, až sa nebesá otvoria a potom zbohom škola!

Vytlačiť

Ľan

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - ĽanMišo sa rozhodol stať sa umelcom. Svetoznámym maliarom. No to nie preto, že rád maľuje. Ani náhodou. Raz v kuchyni si za maľbu na stene zaslúžil odchod do kúta a odvtedy sa umením viac vôbec nezaoberal.

Tentoraz je však priam prinútený stať sa umelcom.

Triedna učiteľka rozkázala všetkým žiakom za domácu úlohu namaľovať obraz. Najkrajší vraj bude vystavený v triede počas celého roka. Nemohol si predsa dovoliť, aby Paľo zvítazil a potom sa celý rok pozerať na jeho čarbanicu! To by bola katastrofa! Preto sa musel stať virtuózom štetca a namaľovať úplne dokonalý obraz!

Aby to dokázal, najprv bolo treba pohľadať správny štetec. Nepochybne ten, ktorým sa mama líči. Ten si na umenie už zvykol. Potom farbu. Tá, ktorou ho nahnali pretrieť vlastné veľdielo v kuchyni, tá je výborná. Ďalej, maliarske plátno... Tu sa už vyskytol problém. Také plátno je zvyčajne ľanové. Kde to vysnoriť?

Vytlačiť

Labyrint

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

LabyrintDiadalos bol, podľa starogréckej mytológie, najväčší grécky staviteľ a vynálezca. Preslávil sa tým, že bol prvým človekom, ktorý vzlietol do povetria. No nie ako kozmonaut. Ten chlapík si zostrojil krídla z vtáčích pier. Zlepil ich voskom, zamával rukami a hurááá – už aj lietal oblohou. Nevýhoda bola iba v tom, že sa vosk na slnku topil, takže vždy zhrmotal na zem. Bááám!

Bez ohľadu na to, predsa sa mu podarilo priletieť do kráľovstva Kréta, kde gazdoval chýrečný kráľ leňochov – kráľ Minós. Ten bol natoľko kráľovsky lenivý, že sa mu ráno nechcelo vstávať z postele. Kedykoľvek sa prebudil, už bolo poludnie. Nudaaaa. Tak ho to deprimovalo, že strácal chuť kráľovať.

Keďže mu však najväčší grécky staviteľ doslova spadol z neba, rozhodol sa, že sa predsa trochu pobaví. Rozkázal Diadalovi, aby preňho vytvoril zázračné dielo. Najzaujímavejšiu hru na svete! Rozkázal mu vybudovať velikánske bludisko z kameňa – labyrint, z ktorého málokto, kto doň vkročí, nájde cestu von!