Celzius

Ján Žolnaj

Celziova stupnica

Ak by sa Vás niekto opýtal, či poznáte niekoho, kto zažil pravek, starovek a celú históriu sveta, ako by znela vaša odpoveď?

Samozrejme, že áno. Treba iba poznať Mišovho dedka. Ten vie všetko! Nie tak dávno rozprával Mišovi príbeh o záhadnom šarvancovi menom Anders Celsius. Počúvajte…

Anders Celsius bol švédsky astronóm a fyzik. Narodil sa, ihaháááj, v roku 1701. Avšak skôr, než sa stal svetoznámym vedcom, aj on bol iba dieťaťom, lenže nie celkom obyčajným.

Ten chlapík robil všetko naopak. Ľavú ponožku si obliekal na pravú nohu, pravú ponožku na ľavú. Keď mal ísť do školy, chcelo sa mu spať a keď ostatní spali, on si radšej dal zmrzlinu.

Nevýslovne ju zbožňoval, ale nie v lete ako iní ľudia, Anders chcel zmrzlinu v zime. To mu rodičia, samozrejme, nedovoľovali.

Preto sa jedného zimného rána, keď jeho rodičia neboli doma, malý Anders rozhodol, že si tú chladnú pochúťku pripraví sám. Trochu mlieka, cukru, ovocia, zopár ľadových cencúľov, čo viseli zo strechy a lahôdka bola hotová.

Keď rodičia prišli domov, zľakli sa: Anders zhltol toľko zmrzliny, až prechladol.

Vtedy sa zaprisahal, že zmrzlinu bude už jedávať iba v lete. Lenže v lete na streche nerastú cencúle. Čo si počať? Ako zistiť, kedy voda tuhne a mení sa na ľad?

Uplynulo niekoľko rokov a stal sa z neho vedec, ktorý naozaj odhalil bod tuhnutia vody!

Najprv zaviedol stupnicu a nazval ju Celziova stupnica. Vyhlásil, že voda tuhne pri 100 stupňoch Celzia a vrie pri 0 stupňoch Celzia. No namiesto cencúľov vždy dostával vodnú paru. Nijako nemohol zistiť, prečo. Fú!

Na pomoc mu prišiel ďalší veľký zbožňovateľ zmrzliny, kto iný než Mišov dedko! Keďže bol jeho priateľ, dobre vedel, že Anders robí všetko naopak, nuž mu navrhol, aby i stupnicu obrátil naopak. Zrazu bolo všetko tak, ako treba! Zistili, že voda sa mení na cencúle pri 0 stupňoch Celzia! Hurá!

Ihneď začali pripravovať obľúbenú lahôdku. Hamkali ju celý deň, no i tak neprechladli, lebo sa zaprisahali, že zmrzlinu budú pripravovať iba v lete.