Ďalekohľad

Ján Žolnaj

Ďalekohľad

Ďalekohľad je optický prístroj na pozorovanie vzdialených vecí a objektov. Môžeme povedať, že cez tento prístroj možno vidieť i budúcnosť!

Fíha, žeby to bola pravda?

Samozrejme, že je.

Napríklad: cez ďalekohľad je možné spozorovať našu babku, ktorá nám nesie lahôdky, hoci je ešte na rohu. Už aj vieme, že čoskoro budú hody.

Mišov vševediaci dedko tvrdí, že prvý ďalekohľad vymysleli práve deti, ktoré sa nemohli dočkať vlastnej babky. Bolo to vraj v roku 1608 v dielni holandsko-nemeckého vynálezcu Hansa Lippersheya. Deti veselo vystrájali, vymýšľali, až dali náhodou dokopy dve zväčšujúce sklíčka. Zrazu to mali.

Kukli cez vynález na ulicu a okamžite si išli sadnúť k stolu. Keď ich babka vošla do kuchyne, nemohla sa vynačudovať, ako vedeli, že prichádza s maškrtami. Zázrak!

O zázraku sa dopočul ďalší vynálezca – Galileo Galilei  z Talianska. Tento fúzatý chlapík si zhotovil vlastný, silnejší ďalekohľad. A pretože Galileo už nemal babku, stal sa z neho prvý človek, ktorý tento prístroj nasmeroval k oblohe. A na oblohe – ihaháááj, celý nový svet!

Galileo pozoroval hviezdy, planéty, svietiaci pás nazývaný Mliečna cesta, dokonca videl aj Malého princa, ako sa naňho usmieva.

Tak sa z neho stal priekopník, ktorý cez ďalekohľad uvidel budúcnosť vedy, ktorá sa zaoberá vesmírom – astronómie.

O mnoho rokov neskôr naštartoval do priestoru, ktorý Galileo pozoroval, ohromitánsky vesmírny ďalekohľad. Veľký ako žiacky autobus. Zastavil sa asi 600 kilometrov nad zemou. Cez neho sa cez rôzne prístroje pozerajú súčasní vedci. Ktovie, čo všetko už videli!

Ak by ste to však chceli zistiť, najprv by ste sa mali pozrieť do vlastnej žiackej tašky.

Sú tam knihy, ktoré sú tým najsilnejším ďalekohľadom na svete.