Labyrint

Ján Žolnaj

Labyrint

Daidalos bol, podľa starogréckej mytológie, najväčší grécky staviteľ a vynálezca. Preslávil sa tým, že bol prvým človekom, ktorý vzlietol do povetria, no nie ako kozmonaut. Ten chlapík si zostrojil krídla z vtáčích pier, zlepil ich voskom, zamával rukami a hurá – už aj lietal oblohou. Nevýhoda bola iba v tom, že vosk sa na slnku topil, takže Daidalos vždy zhrmotal na zem. Bums!

Bez ohľadu na tieto prekážky, raz sa mu predsa len podarilo priletieť do kráľovstva Kréta, kde gazdoval chýrečný kráľ leňochov – kráľ Minós. Ten bol natoľko lenivý, že sa mu ráno nechcelo vstávať z postele. Kedykoľvek sa prebudil, už bolo poludnie. Nuda. Tak ho to deprimovalo, že strácal chuť kráľovať.

Keďže mu však najväčší grécky staviteľ doslova spadol z neba, rozhodol sa, že sa trochu pobaví. Rozkázal Daidalovi, aby preňho vytvoril zázračné dielo, najzaujímavejšiu hru na svete. Rozkázal mu vybudovať velikánske bludisko z kameňa – labyrint, z ktorého málokto nájde cestu von!

Kráľ Minós, aby bola hra napínavejšia, strčil do labyrintu hrôzostrašnú potvoru – obra s býčou hlavou, Minotaura. Návštevníci labyrintu cválali a narážali jeden do druhého ako v kreslenom filme, keď sa pokúšali nájsť východisko.

– Aaahahhaha, – tlieskal rukami a nohami kráľ Minós, – to je zábava, to je radosť!

Minós sa hneď prebral z driemot, nuda bleskurýchlo zmizla.

– Práve tak to bolo, pani učiteľka, – povedal Mišo stojac v pozore.

– Tá potvora, Minotaurus, ma naháňal ulicami. Stratil som sa v labyrinte a nemohol som nájsť správnu cestu do školy, preto meškám na hodinu…

Hlavolamy:

– Ako sa volá veda o navrhovaní stavby budov?
– Ktorá hra je najzaujímavejšia na svete?
– Podobá sa veľkomesto labyrintu?